Jezdecký festival

jezdecký festival
20. 3. 2020 - 22. 3. 2020

Premiérový Jezdecký festival na výstavišti v Lysé

4. 12. 2013 00:56

Premiérový Jezdecký festival na výstavišti v Lysé

Jezdecká sezona 2014 zahájí ve velkém stylu. Na výstavišti v Lysé nad Labem se totiž ve dnech 19. až 23. března premiérově uskuteční v nové výstavní hale „C“ Jezdecký festival pod záštitou České jezdecké federace. Taková akce u nás dosud nemá obdobu!

Během pěti dnů diváci budou moci sledovat ve vnitřní aréně o rozměrech 84 x 48 metrů s kolbištěm 61 x 25 metrů jezdecké závody ve čtyřech disciplínách, v nichž se jezdí i halové světové poháry. Jedná se skoky, drezuru, spřežení a voltiž. Představit by se však okrajově měly i zbývající disciplíny ČJF – všestrannost, reining a vytrvalost. A nejen ty! „Celá akce je pojatá jako velkolepé zahájení nové jezdecké sezony a představení stěžejních jezdeckých akcí plánovaných na nadcházející období. Prezentovat by se tam tudíž měly mj. mezinárodní závody konané na našem území a mistrovství České republiky. Součástí bude také rozsáhlý veletrh jezdeckých potřeb a všeho, co ke koním patří. Ten částečně zaplní i přilehlé výstavní haly A1 a A2. Halu B i venkovní plochy pak zabere již 39. národní výstava zeleně, mechanizace, pěstitelství, květin, ekologie a zpracování výpěstků – ZEMĚDĚLEC – JARO 2014,“ popisuje jeden z organizátorů akce Josef Malinovský, v jehož hlavě se myšlenka uspořádání Jezdeckého festivalu zrodila. 
 
Ačkoliv se bude jednat o první ročník oficiálních jezdeckých závodů na výstavišti v Lysé nad Labem, mezi tuzemskými hipologickými akcemi nebude mít v podstatě konkurenci co do návštěvnosti i mediálního pokrytí. „Jarního Zemědělce pravidelně navštěvuje kolem 35 tisíc návštěvníků. Ve spojení s Jezdeckým festivalem tak očekáváme návštěvnost dosahující 40 až 50 tisíc. Počítáme s tím, že většina z příchozích přinejmenším projde všemi výstavními halami a jsme přesvědčeni, že se mnozí rádi v jezdecké aréně zdrží déle. Přímo u kolbiště by měly být vybudovány tribuny pro více jak 1000 sedících diváků, na jedné z krátkých stěn pak bude průchozí koridor pro stojící diváky. Celých pět dní navíc program poběží živě na internetové televizi EquiTV.cz a již máme předjednáno, že každý den závodů bude odvysílán kolem 23. hodiny zhruba 15minutový sestřih na programu ČT Sport. Z finálového dne pak bude připraven delší televizní záznam,“ prozradil Josef Malinovský. 
 
A jak že by měl program Jezdeckého festivalu vypadat? „Zatím je vše v jednání, ale již nyní můžeme uvést, že ve středu by měly celou akci zahájit nižší skokové soutěže zahrnující i parkury určené dětem na pony. Tito nejmenší jezdci by se mohli v Lysé utkat o jedny z prvních bodů v seriálových soutěžích Pony liga, Pony extraliga a Teenager 2014. Ve čtvrtek kromě skoků přijdou poprvé na řadu i drezury. Páteční dopolední parkurové skákání doplní odpoledne a vpodvečer závody spřežení. Na sobotu plánujeme voltiž a skoky. Nedělními vrcholy budou nejprve drezury vč. volných sestav na hudbu, odpoledne by pak vše měla završit mj. Velká cena Lysé nad Labem na parkuru stupně ST s dvěma hvězdami,“ přiblížil programové schéma Josef Malinovský. Do zahájení akce zbývá ovšem více jak čtvrt roku, a tak ještě možná dojde k některým úpravám či doplněním nových bodů. Výhodou totiž je skutečnost, že výstavní hala „C“ není závislá na denním světle, ani na otevírací době zbývající části výstaviště. Má totiž samostatný vstupní portál z Čapkovy ulice u vlakového a autobusového nádraží. 
 
Velmi důležitou součástí celé akce je technická stránka. Asi největším úskalím budou jízdárenské povrchy. „Povrchům se chceme velmi intenzivně věnovat, aby splňovaly přísné požadavky pro pořádání takovýchto akcí. Jak kolbiště o rozměrech 61 x 25, tak venkovní opracoviště s plochou 55 x 18 metrů budou mít pískový povrch s geotextiliemi a nezbytností jsou i speciální gumové rohože umístěné pod vrstvou písku. – Další důležitou kapitolou bude sektor pro parkování přepravníků s koňmi a plochy pro přípravu před soutěžemi. Pro tyto účely bude vyhrazena zadní část výstaviště, kam nebudou mít přístup diváci, a také část Čapkovy ulice se sousedícími parkovacími plochami. I když se jedná o pětidenní akci, koně nebudou ustajováni z kapacitních důvodů v místě konání závodů. Naším partnerem však je Jezdecká škola Equus Kinsky v Hradištku u Sadské, která má skvělé zázemí a je vzdálena pouhých 10 kilometrů od výstaviště, a tak zájemci budou moci mít koně ustájené přes noc tam. To se však bude spíše týkat pouze těch soutěžících, kteří dorazí z větší vzdálenosti. Konkrétně půjde asi jen o skokany, jelikož zbývající disciplíny budou v podstatě vždy pouze jednodenní záležitostí,“ přibližuje pořadatelské plány Josef Malinovský. 
 
Jezdecký festival v Lysé nad Labem by se tak měl stát velkým oživením začátku sportovní sezony disciplín sdružených pod hlavičkou České jezdecké federace. Silná propagace by pak měla posloužit celému hipologickému odvětví. Podobná sportovní akce v České republice zatím chyběla a všichni zainteresovaní doufají, že budeme svědky zrodu nové tradice.

 

Mediální partneři: